FAQ - często zadawane pytania

Wybór wózka widłowego

Na jakie wsparcie w procesie wyboru wózka mogę liczyć?

Każdy klient może liczyć na wsparcie techniczne podczas wyboru wózka widłowego. Chętnie pomożemy w zakresie doboru odpowiedniego udźwigu, napędu czy wysokości podnoszenia. Zapewniamy także wsparcie w procesie finansowania. Dla naszych klientów wynegocjowaliśmy preferencyjne warunki leasingu w trzech wiodących bankach, a współpracujemy ze wszystkimi instytucjami finansowymi na rynku.

Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie wózka widłowego?

Głównym aspektem jest wybór odpowiedniego modelu pod względem podstawowych parametrów takich jak wymagany udźwig, wymiary maszyny, rodzaj i wysokość masztu czy długość wideł. Przy wyborze wózka widłowego, bez względu na to czy mamy do czynienia z takim, o napędzie elektrycznym, czy spalinowym, musimy wziąć pod uwagę jego aplikację, czyli czas i system pracy wózka. Będzie to determinowało wybór modelu z odpowiednią baterią trakcyjną lub silnikiem napędowym. Kolejna kwestia to ogumienie, które należy dopasować do nawierzchni: inne opony dobiera się do pracy na zewnątrz, inne do posadzki w magazynie. Nie zapominajmy również o warunkach handlowych zakupu wózka. Istotny jest termin dostawy, warunki gwarancji czy płatności. 

Czy jest możliwość umówienia spotkania z przedstawicielem handlowym?

Oczywiście. Nasz doświadczony doradca chętnie się z Państwem umówi na spotkanie w dogodnym dla Państwa terminie celem przedstawienia oferty i odpowiedzi na pytania dotyczące oferowanego produktu.

Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: 801 332 629 lub adresem mailowym: info@wdx.pl.

Jakie marki wózków widłowych są w ofercie WDX?

Jesteśmy wyłącznym dystrybutorem w Polsce marek Crown oraz Doosan, a także autoryzowanym dostawcą wózków do specjalnych zastosowań Combilift.

 • Crown to amerykańska marka segmentu premium. Crown jest jednym z czołowych producentów wózków widłowych na świecie. Główne zakłady produkcyjne zlokalizowane są na terenie Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Pełna linia produktowa firmy obejmuje ręczne i elektryczne wózki paletowe, wózki do kompletacji, wózki z przeciwwagą, wózki z operatorem siedzącym i stojącym, wózki wysięgnikowe, wózki wysokiego składowania Reach-truck, wózki systemowe VNA, a także nowoczesne rozwiązania do zarządzania flotą.

 • Doosan to globalny koncern, zatrudniający ponad 35 000 pracowników w 33 krajach. Doosan to koreański producent silników i maszyn przemysłowych. Doświadczenie zdobyte w przemyśle ciężkim pozwala na produkcję niezawodnych wózków widłowych, stworzonych do pracy w trudnych warunkach. Doosan oferuje dwie serie produktowe: ekonomiczną GX i profesjonalną PRO.

 • Combilift jest światowym liderem w innowacyjnych rozwiązaniach dla transportu bliskiego. Producent wielokierunkowych wózków widłowych do dłużyc oraz specjalnych zastosowań. Wózki Combilift pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń magazynową. W zależności od serii, niektóre modele mogą pracować w alejkach o szerokości niespełna 1,5 metra.

Gdzie mogę uzyskać więcej informacji na temat konkretnego wózka?

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze specyfikacjami technicznymi i folderami produktowymi wózków widłowych, które znaleźć można na stronach poszczególnych marek:

W razie pojawienia się dodatkowych pytań, nasi doradcy chętnie udzielą Państwu informacji. Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: 801 332 629 lub adresem mailowym: info@wdx.pl

Informacje handlowe

Jak wygląda procedura zakupu?

Po otrzymaniu zgłoszenia od klienta, przystępujemy do ustalenia parametrów urządzenia i przygotowania wstępnej wyceny. W kolejnym etapie przedstawiamy klientowi wycenę zawierającą również warunki handlowe. W momencie jej akceptacji, klient otrzymuje do podpisania oficjalny formularz zamówienia/umowę handlową. Po podpisaniu przez klienta zamówienia/umowy, otrzymuje on fakturę proforma do uiszczenia płatności:

 • zaliczki przy zamówieniu wózka do produkcji z fabryki,

 • płatności 100%  w przypadku wózka znajdującego się na stanie,

 • dopuszczamy inne formy płatności po konsultacjach na szczeblu właścicielskim.

Procedura zakupu kończy się dostawą urządzenia do klienta oraz podpisaniem Karty Odbioru Wózka.

Dlaczego w sklepie nie ma opcji kup teraz?

Zakup wózka widłowego, jako zaawansowanego urządzenia technicznego służącego do pracy w określonych warunkach, powinien zostać skonsultowany z dostawcą pod względem specyfikacji i doboru odpowiednich parametrów. W pewnym sensie powyższa procedura wyklucza możliwość zakupu poprzez opcję “kup teraz”, stanowi jednak gwarancję doboru odpowiedniego urządzenia, zapewniającego bezpieczeństwo pracy i spełniającego w 100% powierzone zadania.

Kiedy mogę spodziewać się oferty po zapytaniu?

Stosując się do polityki dobrych praktyk w firmie WDX, kontaktujemy się z klientem w czasie nie przekraczającym 24h. W większości przypadków gotowej oferty można spodziewać się w ciągu 48h od złożenia zapytania.

Czy mogę zostawić wózek widłowy w rozliczeniu?

Tak. Przy zakupie nowego lub używanego wózka widłowego z oferty WDX  istnieje możliwość zawarcia porozumienia w tym zakresie. W rozliczeniu przyjmujemy jednak jedynie wózki aktualnie dystrybuowanych przez nas marek: Doosan, Crown oraz Combilift. Wstępną wycenę wykonujemy na podstawie zdjęć oraz opisu wózka od klienta. W momencie akceptacji wyceny reprezentant naszego serwisu lub doradca techniczny weryfikuje faktyczny stan wózka i podpisuje umowę z klientem. W indywidualnych przypadkach możemy użyczyć serwisu do wystawienia wózka marki obcej. 

Czy możecie wykonać dla mnie badanie UDT i jakich formalności muszę dopełnić?

Firma WDX jest w stanie przygotować dla klienta odbiór urządzenia poprzez wizytę inspektora UDT. W tym celu niezbędne są dla nas: wyciąg z KRS lub CEIDG, podpisane przez klienta upoważnienie oraz formalny wniosek na druku UDT. Pracownicy WDX wypełnią wniosek na podstawie podanych informacji przez klienta: dane firmy, dane urządzenia, osoba nadzorująca wózek, dane kontaktowe oraz złożą dokumenty w placówce UDT. Według formalnego rozporządzenia Urzędu Dozoru Technicznego płatność za badanie leży po stronie klienta. 

Ile kosztuje badanie UDT?

Stan na dzień 23.03.2017:

Wysokość opłat określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27 listopada 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za czynności jednostek dozoru technicznego.

Zostało ono opublikowane w Dzienniku Ustaw (2014 poz. 1675) i jest dostępne na stronie internetowej: Dziennik Ustaw.


Aktualne stawki za badanie okresowe lub doraźne kontrolne UDT na wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia prezentujemy poniżej: 

 • prowadzone, zdalnie sterowane:

Udźwig w tonach

do 2

2-8

8-40

40-100

>100

Wysokość opłaty w złotych

158,50

316,50

514,00

711,00

908,00

 • podestowe, z fotelem dla kierowcy:

Udźwig w tonach

do 2

2-8

8-40

40-100

>100

Wysokość opłaty w złotych

197,50

407,00

669,50

931,50

1194,00

 • z wysięgnikiem oraz urządzenia techniczne służące do przemieszczania kontenerów przy pracach przeładunkowych: 


Udźwig w tonach

do 2

2-8

8-40

40-100

>100

Wysokość opłaty w złotych

197,50

407,00

669,50

931,50

1194,00

 • z osobą podnoszoną wraz z ładunkiem:

Udźwig w tonach

do 3,2

>3,2

Wysokość opłaty w złotych

669,50

931,50


Czy mogę zmodyfikować konfigurację wózka?

Wózki widłowe dostępne są z wyposażeniem podanym w opisie danego modelu, jednak na zamówienie możemy wykonać dowolną konfigurację. Przykładowo za dodatkową opłatą możemy zmienić opony, maszt, dołożyć kabinę czy dodatkowe oprzyrządowanie. 

Z jakimi dostawcami sprzętu współpracuje WDX?

Naszym klientom możemy zaoferować osprzęt do wózków widłowych wszystkich dostępnych na rynku marek. Wśród naszych stałych dostawców są najbardziej renomowani producenci np. Durwen, Bolzoni Auramo, Cascade. Przy zakupie wózka widłowego w WDX, montaż osprzętu wykonujemy gratis. Gwarancja na osprzęt obowiązuje według regulacji producenta. 

Jaka jest dostępność prezentowanych wózków na stronie?

Wszystkie nowe i używane wózki widłowe opisane na stronie są dostępne od ręki. W przypadku floty na wynajem prosimy o potwierdzenie dostępności konkretnego modelu kontaktując się z naszym doradcą. 

Czy ceny na stronie są ostateczne?

Ceny na stronie uwzględniają już rabat internetowy i co do zasady nie podlegają już dalszym negocjacjom. Oczywiście zawsze jesteśmy gotowi do rozmowy na temat warunków sprzedaży.

Czy mogę zarezerwować wózek?

Rezerwacja wózka następuje po złożeniu zamówienia. Nie ma możliwości dokonania wstępnej rezerwacji. Każda złożona dla klienta oferta, dotyczy wózka o wskazanym numerze seryjnym i jest ważna do momentu wycofania go z listy internetowej w związku z jego rezerwacją lub zamówieniem otrzymanym od innego podmiotu.

Czy mogę przetestować wózek przed zakupem?

Istnieje możliwość obejrzenia konkretnego modelu i przetestowania go w oddziale WDX, w którym wózek stacjonuje. Około 80% naszej floty znajduje się magazynie centralnym w Zgierzu, koło Łodzi. Testy u klienta dopuszczamy na podstawie wynajmu krótkoterminowego lub według indywidualnych zapisów w zamówieniu/umowie handlowej.

Dostawa

Kto pokrywa koszt dostawy?

W przypadku wszystkich modeli nowych wózków widłowych dostawa zawarta jest w cenie zakupu. Dla wózków używanych i na wynajem koszt dostawy pokrywa klient.

Jaki jest czas dostawy?

W przypadku zamówienia wózka dostępnego w sklepie o wskazanych parametrach czas dostawy wynosi ok. 1 tygodnia. Dodatkowe czynności, które wykonujemy na życzenie klienta np. badanie UDT lub zmiana specyfikacji, będą wiązać się z wydłużeniem czasu dostawy. W takich przypadkach termin ustalany jest na bieżąco z klientem.

W przypadku nowego wózka zamawianego z fabryki obowiązuje termin dostawy wg. aktualnych czasów producenta. Informacje na ten temat są każdorazowo zawarte w ofercie i udostępniane na zapytanie klienta.

Czy możliwa jest dostawa za granicę?

Tak, wózki mogą zostać dostarczone za granicę. Klient ma możliwość skorzystania z naszej oferty dostawy lub poprosić WDX o ofertę przewoźnika. 

Czy mogę odebrać wózek samodzielnie?

Tak, możliwy jest odbiór z właściwego magazynu i transport zakupionego wózka we własnym zakresie. Wózek będzie gotowy do odbioru po przygotowaniu wszelkich niezbędnych czynności serwisowych.

Wózki używane

Co powinienem wziąć pod uwagę przy zakupie wózka używanego?

Podstawowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę to stan techniczny wózka, warunki jego odnowienia oraz czy był serwisowany przez autoryzowany serwis. Więcej informacji na ten temat zamieściliśmy w naszym poradniku.

W jakim stanie są oferowane państwa wózki używane?

Oferowane przez nas wózki widłowe pochodzą jedynie z pewnego źródła: najczęściej z naszej floty na wynajem lub pozyskane są w ramach wymiany floty wynajmu długoterminowego (zwykle po okresie 3 - 5 lat) na nowe modele od naszych stałych klientów. Są to więc wyłącznie maszyny, których znamy historię serwisową. Stan techniczny wózków jest zawsze szczegółowo weryfikowany, pojazdy są gruntownie odnawiane, wymianie podlegają całe podzespoły, części eksploatacyjne i płyny.

Czy oferowane do sprzedaży wózki używane były serwisowane?

Do sprzedaży trafiają jedynie pojazdy, które od początku eksploatacji były regularnie i w pełnym zakresie serwisowane przez naszych techników oraz posiadają pełną historię serwisową.

Jakie są standardy odnowienia oferowanych wózków używanych?

W firmie WDX stosujemy trzy kategorie odtworzenia używanych wózków widłowych przeznaczonych do sprzedaży. Określają one stan techniczny maszyn i tym samym stanowią ważną wskazówkę dla kupującego:

 • Kategoria OPTIMA ★ ★ ★ - gotowy do pracy, w pełni sprawny wózek widłowy, spełniający wymagania rejestracji w UDT.

Gwarancja: 3 miesiące/250 mth.

Wiek wózka: poniżej 10 lat.

Przebieg:  zwykle od 7 do 10 tys. mth, ale nie więcej niż 12 tys. mth.

Warunki eksploatacji: średni lub intensywny cykl pracy w lekkich bądź umiarkowanych warunkach środowiskowych.

 • Kategoria PREMIUM ★ ★ ★ ★ - w pełni sprawny wózek widłowy w dobrym stanie technicznym i estetycznym, natychmiast gotowy do pracy.

Gwarancja: 6 miesięcy.

Wiek wózka: zwykle 4-6 lat, jednak nigdy nie więcej niż 8 lat.

Przebieg:  zwykle od 4 do 7 tys. mth, ale nie więcej niż 10 tys. mth.

Warunki eksploatacji: lekkie bądź umiarkowane warunki środowiskowe.

 • Kategoria PRESTIGE ★ ★ ★ ★ ★ - wózek widłowy w doskonałym stanie technicznym i wizualnym, natychmiast gotowy do pracy. Wzorowy stan techniczny wózków.

Gwarancja: do 12 miesięcy.

Wiek wózka: zwykle 3-5 lat, jednak nigdy nie więcej niż 6 lat.

Przebieg:  zwykle od 3 do 5 tys. mth, ale nie więcej niż 8 tys. mth.

Warunki eksploatacji: lekkie bądź umiarkowane warunki środowiskowe.

Wynajem i leasing

Na jakich zasadach mogę wynająć od Państwa wózek widłowy?

Po zgłoszeniu do nas zapytania o wynajem sprawdzamy dostępność wózka i na podstawie cennika podajemy koszt usługi z transportem. Gdy decyzja klienta jest pozytywna, podpisujemy umowę najmu. Umowa może zostać podpisana jedynie przez osobę upoważnioną do reprezentowania spółki wymienioną w KRS.

Nasza flota dostępna jest zarówno w wynajmie krótko-, jak i długoterminowym. Wynajem krótkoterminowy (STR) trwa do roku czasu, natomiast długoterminowy (LTR) najczęściej od dwóch do pięciu lat. Do wynajmu LTR udostępniamy fabrycznie nowe wózki widłowe. Warunki uzależnione są od parametrów wózka oraz czasu użytkowania urządzenia.

Czy wynajmują Państwo wózki razem z operatorem?

Nie. Nasza oferta obejmuje jedynie wynajem sprzętu.

Kto jest odpowiedzialny za naprawy w wynajmowanym wózku?

Wszelkie naprawy, przeglądy oraz ubezpieczenie wózka widłowego leżą po stronie WDX. 

Jak wygląda procedura leasingu?

Dla naszych klientów możemy pozyskać ofertę leasingu od jednego lub kilku banków, z którymi współpracujemy. Klient musi określić dokładne warunki brzegowe. Wszelkie formalności związane z leasingiem leżą po stronie klienta. W momencie rozpoczęcia procedury finansowania możemy oznaczyć rezerwację danego wózka.

Wynegocjowaliśmy z wiodącymi bankami preferencyjne stawki leasingowe na wózki widłowe. Bazowe stawki prezentują się następująco:

Suma opłat

104,04%

BZ WBK Leasing

Suma opłat

104,31%

Millennium Leasing

Suma opłat

104,15%

Raiffeisen-Leasing Polska S.A.


Waluta leasingu: Euro.
Podanych wyliczeń dokonano w oparciu o następujące założenia:

 • okres leasingu 36 miesięcy,

 • opłata wstępna 20%,

 • wykup 20%.

Banki zastrzegają sobie prawo do zmiany stawek leasingowych w związku ze zmianą stóp procentowych.Banki zastrzegają sobie prawo do decyzji o przyznanie leasingu na bazie swobodnej oceny dokumentów wnioskodawcy.Zwyczajowo wymagane dokumenty:

 • wniosek leasingowy,

 • PIT lub CIT-8 za zeszły rok wraz z potwierdzeniem złożenia,

 • dokumenty finansowe za ostatni rok obrotowy,

 • dokumenty finansowe za bieżący okres.

Czy uzyskam leasing na wózek używany?

Możliwe jest uzyskanie leasingu na używany wózek widłowy, jednak muszą być spełnione określone warunki. W praktyce firmy leasingowe najczęściej podejmują decyzję o finansowaniu wózków, które po zakończeniu okresu leasingowania nie są starsze niż 8 lat. 

Serwis i gwarancja

Jak odpowiednio dbać o wózek widłowy?

Najważniejsze informacje na temat eksploatacji i konserwacji wózka widłowego można znaleźć w książce serwisowej oraz DTR - dokumentacji techniczno-ruchowej. W razie dodatkowych pytań chętnie udzielimy niezbędnych informacji.

Jaka jest dostępność części zamiennych?

Własny magazyn centralny w Zgierzu oraz sieć magazynów producenckich zlokalizowanych w Europie pozwalają nam zapewnić wysokie standardy dostępności części zamiennych do dystrybuowanych przez nas marek wózków widłowych. Główny magazyn części marki Doosan w Europie znajduje się w Belgii, Crown w Niemczech, natomiast Combilift w Irlandii. Dodatkowo każdy z oddziałów WDX jest zaopatrzony w podstawowe i najczęściej rotujące podzespoły oraz części eksploatacyjne. 

Gdzie mogę serwisować zakupiony wózek?

Firma WDX posiada 6 centrów warsztatowych (Gdańsk, Poznań, Wrocław, Katowice, Łódź, Warszawa) oraz 15 mobilnych punktów serwisowych. Nasza sieć serwisowa obejmuje całą Polskę, co gwarantuje szybki dojazd do klienta. Pozwala nam to zapewnić czas reakcji do 24h, natomiast średni czas naprawy wynosi mniej niż 48h. 

Czy oferowane przez WDX wózki nowe/używane mają gwarancję?

Wózki używane posiadają standardową gwarancję rozruchową 250 mth/3 miesiące (z wyłączeniem baterii trakcyjnej i prostownika). Gwarancja ta może być wydłużona zgodnie z naszymi standardami odnowienia wózków używanych. Gwarancja na wózki nowe obowiązuje według warunków danego producenta:

 • Crown - 12 miesięcy, bez limitu mth,

 • Doosan - standardowo 2000 mth/2 lata. Na modele z serii PRO istnieje możliwość przedłużenia gwarancji aż do 5 lat/6000 mth,

 • Combilift 2 lata/2000 mth.